O nas

Przedszkole Niepubliczne „Lokomotywa” znajduje się przy ulicy Dwernickiego na bydgoskim osiedlu Leśnym. Mieści się w nowo wyremontowanym i przystosowanym lokalu. Posiada trzy piękne, jasne sale do zajęć dydaktycznych i zabaw, pomieszczenie kuchenne oraz pełny węzeł sanitarny. Budynek, w którym zlokalizowane jest przedszkole jest bezpieczny i spełnia wszystkie obowiązujące normy. Piękny zielony teren w okolicy przedszkola sprzyja zabawom na powietrzu oraz prowadzeniu obserwacji.

Nasze przedszkole jest przyjazne dzieciom, rodzicom, nauczycielom; jest to miejsce, w którym wszyscy czują się dobrze. Nasze przedszkole  to placówka nastawiona na szeroko rozumiany rozwój dziecka. Chcemy, aby nasi wychowankowie rozwijali swoje kompetencje poznawcze i społeczne, poznawali radość płynącą z zabawy, uczyli się nawiązywać relacje z innymi, znali katalog wartości i je stosowali, z przyjemnością odkrywali i rozumieli otaczający je świat, uczyli się samodzielności, zasad bezpieczeństwa oraz radzenia sobie z trudnościami.  Każdemu dziecku tworzymy szansę na miarę jego możliwości

Priorytetem kadry pedagogicznej jest stworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju, zaspakajania potrzeb oraz wyzwalania twórczej aktywności dziecka. Praca wychowawczo-dydaktyczna oparta jest na podstawie programowej, programie wychowania przedszkolnego, z wykorzystywaniem  aktywizujących i twórczych metod pracy. Opracowano również system diagnozowania wiadomości, umiejętności i możliwości dzieci. Dzieciom udzielana jest pomoc potrzebna w wyrównaniu szans edukacyjnych i rozwoju w ich własnym tempie. Najważniejsze są potrzeby dzieci, a rodzice mają czuć się współgospodarzami i czynnie uczestniczyć w życiu przedszkola.

W przedszkolu opracowana i wdrożona jest oferta zajęć zawierająca nowatorskie rozwiązania i formy pracy z dzieckiem.  Wychowankowie mają możliwość  uczestniczenia w zajęciach  rytmicznych, logopedycznych,  z języka angielskiego, gimnastycznych, teatralnych, plastycznych, kucharskich. Organizowane są tematyczne  urodzinki naszych Dzieci.

Przedszkole czynne jest od poniedziałku do piątku od 6:45 do 17:00.

Praca opiekuńczo- wychowawczo- dydaktyczna oparta jest na podstawie programowej i programie Iwony Brody „Od przedszkolaka do pierwszaka”.

W przedszkolu codziennie odbywają się zajęcia dydaktyczne:

• z dominacją działalności umysłowej (zajęcia z mowy ojczystej, kształtowania pojęć matematycznych, pojęć przyrodniczych, pojęć społecznych)
  • z dominacją działalności ruchowej (zestaw ćwiczeń porannych, zestaw ćwiczeń gimnastycznych, zestaw zabaw ruchowych w terenie, zestaw zabaw ruchowych ze śpiewem)
  • z dominacją działalności artystycznej (zajęcia umuzykalniające, plastyczne, konstrukcyjno-techniczne, drama dziecięca)

Przedszkole ma ustalony kalendarz imprez,  spotkań okolicznościowych i uroczystości na rok szkolny. Niektóre z nich to:

• Spotkania adaptacyjne dla dzieci i rodziców,
  • Dzień Pieczonego Ziemniaka
  • Pasowanie na przedszkolaka najmłodszych dzieci,
  • Andrzejki,
  • Mikołajki,
  • Spotkanie wigilijne z dziećmi i rodzicami,
  • Jasełka,