Gimnastyka Korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna w przedszkolu ma na celu:

• działanie profilaktyczne,
  • eliminowanie wad postawy,
  • kształtowanie nawyku prawidłowej postawy,
  • zapewnienie wszechstronnego rozwoju fizycznego i zdrowej zabawy,

Cele te realizowane są poprzez następujące zadania:

• wyrabianie u dzieci nawyku prawidłowej postawy, gdzie w trakcie zabaw ruchowych oraz ćwiczeń korekcyjnych dzieci poznają własne ciało, odkrywają różnice pomiędzy postawą prawidłową, a nieprawidłową, mogą wykorzystać tę zdolność we wszystkich czynnościach codziennych,
  • wzmacnianie mięśni postulanych, odpowiedzialnych za prawidłową postawę-głównie mięśnie grzbietu i brzucha, które stabilizują kręgosłup,
  • profilaktyka wad kończyn dolnych, głównie płaskostopie poprzez wzmocnienie mięśni podeszwowych stóp.

Bardzo proszę aby w dniu zajęć dzieci nie miały na sobie rajstop, tylko skarpetki. Ćwiczenia jakie będę przeprowadzała na płaskostopie, często wykonywane będą na boso. Mięśnie podeszwowe stóp wzmacniają się wtedy szybciej i efektywność wykonywanych ćwiczeń jest większa. W późniejszym czasie rodzice otrzymają ode mnie zestaw ćwiczeń do pracy z dzieckiem w domu.